KOŁO  NAUKOWE  TEATROLOGÓW  UNIWERSYTETU  ŚLĄSKIEGO



News        O kole        Teksty        Konferencja        Członkowie        Kontakt        Linki        Księga Gości

Koło Naukowe Teatrologów działa aktywnie od 1995 roku. Nasza praca związana jest głównie z analizą zjawisk zachodzących we współczesnym teatrze i dramacie. Od kilku lat studenci Koła Teatrologów redagują gazety na następujących festiwalach:

Festiwal Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE w Katowicach, TEATROMANIA w Bytomiu, Festiwal Teatrów Lalkowych w Bielsku Białej, NA GRANICY w Cieszynie, Gliwickie Spotkania Teatralne, Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej w Bytomiu.

Duża część spośród nas zajęła się również uprawianiem krytyki teatralnej, a pisane przez nas artykuły oraz recenzje publikowane są m.in. na łamach dwumiesięcznika kulturalnego „Opcje” oraz na stronach www.art.papier.com i www.teatry.art.pl.

Trochę historii...

W roku 2001 członkowie Koła Teatrologów wyjechali na letni obóz naukowy do czeskiego teatru Divadlo Continuo w Malovicach, gdzie wzięli udział w przygotowaniu wielkiego plenerowego widowiska teatralnego w międzynarodowym składzie. Koło zorganizowało także drugi obóz, który wiązał się z uczestnictwem studentów w Festiwalu Szekspirowskim, odbywającym się w Gdańsku.

Wspólnie z Kołem Filmoznawców, w październiku 2005 roku, zorganizowaliśmy studencką sesję naukową, odbywającą się na Wydziale Filologicznym UŚ. Konferencja, zatytułowana Krzycząca nieobecność, poświęcona była tematom, motywom, poetykom oraz artystycznym praktykom zanikającym bądź już nieobecnym we współczesnej sztuce.

Członkowie Koła Teatrologów zajmują się także organizowaniem występów teatralnych grup studenckich podczas Juwenaliów oraz Dni Otwartych Uniwersytetu Śląskiego.

W lutym 2008 roku wraz ze studenckim Teatrem „Integratio”, działającym również przy naszym uniwersytecie, wyjechaliśmy na trzydniowe warsztaty do Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. Wyjazd obejmował zapoznanie się z działalnością ośrodka, warsztaty aktorskie z Teatrem ZAR oraz prezentacje spektakli tego zespołu. Warsztaty oraz spektakle odbywały się w Brzezince, miejscu niemalże kultowym, w którym Jerzy Grotowski prowadził przedsięwzięcia parateatralne i projekt Teatr Źródeł.

Co dalej?

Znaczną część naszego koła stanowią obecnie studenci piątego roku, którzy wkrótce opuszczą uczelniane mury. Jak się jednak okazuje, nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. W najbliższym czasie planujemy wyjazd do Gardzienic, w lutym organizujemy konferencję naukową dla studentów i doktorantów a także warsztaty... ale o tym jeszcze cicho sza!

Do tradycji należy już redagowanie przez Koło Teatrologów gazetek na festiwalach teatralnych, odbywających się w naszym regionie, więc pewnie i tym razem damy o sobie znać.

Zapraszamy do śledzenia informacji na naszej stronie, bo nie wykluczone, że przed końcem studiów wpadniemy jeszcze na parę szalonych pomysłów.

Wszystkie materiały zamieszczone na tej stronie chronione są prawami autorskimi. Ich wykorzystywanie (w całości lub części) lub kopiowanie, powielanie itp. wymaga pisemnej zgody autora.